SCENARIUSZ ZAJĘĆ KULINARNYCH
Rodzaj zajęć: zajęcia kulinarne
Temat: „ Owoce jako źródło witamin”- przygotowanie shake owocowego.
Cel główny: przygotowanie zdrowego pysznego shake owocowego.
Cele operacyjne:
-uczestnik zajęć jest świadomy faktu, że głównym źródłem witamin są owoce;
– wie, że spożywanie owoców jest niezbędne dla zdrowia;
– nazywa owoce;
– myje owoce przed spożyciem;
– nazywa potrawy, które można przygotować z owoców;
– estetycznie przygotowuje shake
– potrafi utrzymać w ładzie swoje stanowisko pracy;
– bezpiecznie korzysta z urządzenia elektrycznego (blender), oraz bezpiecznie posługuje się nożem;
– estetycznie spożywa posiłek.
Formy pracy: indywidualna
Metody pracy: słowna( rozmowa , pogadanka), praktyczna( przygotowanie sałatki , praca w grupie, zabawy).
Pomoce: mikser, deski do krojenia, noże, szklanki.
Materiały: owoce, mleko, jogurt naturalny
Przebieg zajęć:
- Terapeuta przedstawia temat zajęć.
- Uczestnicy zajęć uważnie słuchają.
- Rozmawiają na temat owoców.
- Odpowiadają na pytania:
– dlaczego spożywanie owoców jest niezbędne dla zdrowia?
– jakie znają owoce, wymieniają egzotyczne i krajowe.
– dlaczego należy myć owoce oraz jakie potrawy możemy przygotować z
owoców?
-Myją ręce, zakładają fartuszki, spinają włosy, myją owoce.
Wprowadzenie do zajęć praktycznych:
– Terapeuta omawia kolejne czynności,
-Uczestnicy myją i kroją owoce, wrzucają do blendera, dolewają jogurt lub mleko, miksują.
– Terapeuta przypomina o zachowaniu zasad higieny pracy i bezpiecznego korzystania ze sprzętów elektrycznych. Uczestnicy przelewają shake do szklanki, dekorują szklanki.Porządkują stanowiska pracy, myją naczynia, wycierają blaty.
Konsumpcja napoju owocowego -shake.